Звіт про роботу управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді протягом 2019 року

Діяльність управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спрямована на реалізацію державної політики у сфері соціального захисту та соціальної підтримки дітей, молоді та різних категорій сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.

На обліку в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради перебуває 314 сімей (в них 649 дітей) як такі, що опинились в складних життєвих обставинах. Що на 9 % більше у порівнянні з 2018 роком. Найбільш проблемні сім’ї   (15  сімей, в яких виховується 26 дитина) охоплено соціальним супроводом  управління.  У 2019 році зросла кількість вразливих сімей, на 5 відсотків та становить 1412  ( у них 2441 дитина), які можуть потрапити у складні життєві обставини, з ними проводиться соціальна робота.

Облік сімей, які потребують особливої соціальної підтримки

№ з/п Категорії сімей Кількість сімей Кількість дітей
2018 2019 2018 2019
1. Сім’ї, які опинилися в  складних життєвих обставинах 289 314 585 649
2. Сім’ї. в яких виховуються діти з особливими потребами 1078 1024 1093 1024
3. Сім’ї  учасників АТО 698 653 510 513
4. Сім’ї загиблих учасників АТО 39 39 28 25
5. Сім’ї внутрішньо переміщених осіб 99 94 151 145
6. Опікунські сім’ї 137 124 161 152
7. Особи, які повернулися з місць позбавлення волі 11 6 1
8. Особи, які умовно засуджені без позбавлення волі 68 64 8 14

При  забезпеченні соціального обслуговування, соціального супроводу, патронажу, соціальної профілактики і реабілітації, соціальної та психологічної адаптації сімей, дітей та молоді, які опинились в складних життєвих обставинах, надавались необхідні соціальні послуги. Основними видами соціальних послуг були юридичні, психологічні, педагогічні та економічні. Соціальними послугами у 2019 році охоплено  11 238  осіб, надано 39 532 послуг.

Для  надання екстреної консультативної допомоги за зверненням мешканців міста в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює  «Телефон Довіри». У звітному періоді 2019 року на «Телефон Довіри» звернулось 2180 особи, за результатами роботи усім надано соціальні послуги.

Відповідно до постанови  Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», зі змінами  спеціалістами управління здійснюються перевірки цільового використання коштів державної допомоги при народженні дитини. Загалом упродовж 2019 року здійснено 461 таку перевірку. Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям працівниками управління проводилися обстеження матеріально-побутових умов сімей із зазначенням інформації щодо факту проживання дитини з матір’ю, за звітний період  проведено 65 обстежень. Також проводилися обстеження матеріально-побутових умов сімей для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, здійснено  12 обстежень.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» здійснювалась роз’яснювальна робота серед членів сімей загиблих військовослужбовців під час проведення АТО та сімей внутрішньо переміщених осіб з питань отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Складено 9 актів оцінки потреб сімей з метою оформлення документів для отримання статусу.

У 2019 році проводилась соціально-профілактична робота з 17 вагітними жінками та породіллями з новонародженими дітьми та їх сім’ями за  повідомленнями  з Луцького пологового будинку. З метою попередження відмов матерів від новонароджених дітей відпрацьовано модель соціальної роботи, спрямованої на раннє виявлення жінок, які мають намір відмовитися від новонародженої дитини, та надання їм своєчасної адресної допомоги.

Категорії дітей, охоплених послугами управління

 

 

Категорії дітей,

охоплених послугами управління

Кількість осіб
 2017 2018
1 Діти з сімей, які  опинились в складних життєвих обставинах 585 649
2 Діти, які постраждали від насильства та жорстокого поводження 7 7
3 Діти з багатодітних сімей 237 254
4 Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування 161 152
5 Неповнолітні, засуджені без позбавлення волі 8 14
6 Діти з особливими потребами 1093 1024
7

 

Діти з проблемами бездоглядності,  схильні до бродяжництва (які перебували  в притулку) 28

 

21
8 Діти з сімей внутрішньо переміщених осіб 151 145
9 Діти з сімей учасників АТО 510 513
10 Діти з сімей загиблих (померлих) учасників АТО 28 25

Здійснюється соціальна робота з дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, які перебувають під опікою/піклуванням та в прийомних сім’ях, ДБСТ.

На обліку управління перебуває 152 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в 124 опікунських сім’ях.

Здійснюється соціальна робота із особами з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування яких на обліку в управлінні 125 осіб.

Під соціальним супроводженням управління перебуває 1 дитячий будинок сімейного типу, у якому виховується 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 4 прийомні сім’ї, які виховують 8 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Здійснюється моніторинг стану утримання й виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, ДБСТ.

Для вирішення нагальних проблем сім’ї та попередження емоційного вигорання батьків спеціалісти організовують роботу груп  взаємопідтримки для прийомних батьків та батьків-вихователів.

У межах соціального проєкту «Різдвяні зустрічі»  проведено зустріч із вихованцями прийомних сімей та дитячого будинку сімейного типу у неформальній атмосфері у КРЦ «Адреналін Сіті». Для присутніх був проведений майстер-клас «Сім’я» та боулінг-турнір.

Для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються в 10-11 класах загальноосвітніх шкіл м.Луцька, реалізовано соціальний проєкт «Частинка добра». Він спрямований на допомогу дітям особливої долі,  досягнення професійного та особистісного успіху.

Протягом  року здійснювалась робота з 1 сім’єю потенційних кандидатів на створення прийомної сім’ї. Кандидатів поінформовано з правових питань згідно чинного законодавства, надано роз’яснення щодо різних форм сімейного виховання  та особливостей влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в родини та їх функціонування, вимог до кандидатів, оформлення необхідних документів, здійснено соціальну роботу щодо визначення мотивації кандидатів на створення прийомної сім’ї.

Упродовж 2019 року спеціалістами управління здійснювалась соціальна робота з 2 особами, які постраждали від торгівлі людьми. Це були постраждалі від трудової експлуатації за кордоном. У межах виконання планів реабілітації, осіб, постраждалих від торгівлі людьми, спільно з суб’єктами взаємодії, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, було надано комплекс послуг (соціальних, медичних, правових, сприяння у працевлаштуванні).

До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми проведено інформаційну акцію «ПротиДій торгівлі людьми».

Здійснюється соціальна робота з неповнолітніми та молоддю, засудженими до покарань без позбавлення волі, які перебувають на обліку Луцькому міськрайонному відділі філії державної установи «Центр пробації» у Волинській області. В управління надійшло 64 повідомлення про постановку на облік осіб, засуджених до покарань без позбавлення волі, з них  14 – щодо неповнолітніх.

З метою контролю за функціонуванням сімей, в яких виховуються неповнолітні, засуджені до покарань без позбавлення волі, є ризик  виходу дитини з сім’ї, проводяться спільні рейди з Луцьким сектором ювенальної превенції  Головного управління Національної поліції  у Волинській області  та службою у справах дітей. Протягом 2019 року  було проведено 2 спільний рейди „Підліток”.

Здійснюється соціальна робота з особами, які звільнились з місць позбавлення волі. У цьому році в управління  надійшло 6 повідомлень з місць позбавлення волі. У цій частині управління проводить роботу щодо ресоціалізації осіб, які повернулися з місць позбавлення волі, соціальною роботою охоплено 4 сім’ї.

З метою ресоціалізації та адаптації у суспільстві неповнолітніх та молоді, що повернулась з місць позбавлення волі або засуджені до покарань не пов’язаних з позбавленням волі, щомісяця управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводяться Дні соціального працівника в Луцькому міськрайонному відділі філії державної установи «Центр пробації» у Волинській області. Для вказаної категорії спеціалістами управління проведено інформаційно-просвітницький захід «Це потрібно знати про туберкульоз» у партнерстві з Волинським обласним територіальним медичним протитуберкульозним об’єднанням.

Здійснюється соціальна робота з сім’ями, діти з яких перебувають  у притулку для дітей служби у справах дітей Волинської обласної державної адміністрації. Протягом звітного періоду роботою охоплено 21 сім’ю. За результатами здійсненої соціальної роботи усіх дітей повернуто в сім’ї.

У своїй діяльності управління посилену  увагу та підтримку приділяє сім’ям, у яких виховуються діти з особливими потребами.   Упродовж  року реалізовувався соціальний проєкт „Соціальні послуги в громаді”, в межах якого проводилися заняття для вихованців громадських організацій «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку»,  «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”», «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”», «Батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку „Повір у себе”». Основне завдання проєкту інтеграція дітей з особливими потребами у суспільне життя через самообслуговування, творчість та самореалізацію.

У межах проєкту для вихованців громадських організацій  організовано низку екскурсій. Зокрема: еко-екскурсія у Молодіжний лісівничий центр, що знаходиться у Воротнівському ботанічному заказнику та екскурсія на виробництво компанії «Тигрес» для вихованців громадської організації «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”». Екскурсія на виробництво ПАТ «ТЕРЕМНО ХЛІБ» для вихованців громадської організації «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку» та громадської організації «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”». Психологічно-духовна подорож у Чернівецьку область, екскурсія у музей-садибу Лесі Українки, що у с.Колодяжне, Жидичинський Свято-Миколаївський монастир для вихованців громадської організації «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”». Для усіх громадських організацій організовано  нічні екскурсії «Романтика та містика Лучеська».

За сприяння управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено церемонію вручення відзнак «Сонячна премія» громадської організації «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку» з нагоди Всесвітнього дня людей з синдромом Дауна.

Підтримано благодійний захід «Янголята в колі друзів» громадської організації «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”» та акцію «Луцьк у Блакитному» громадської організації «Батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку „Повір у себе”» з нагоди Всесвітнього дня розповсюдження інформації про аутизм.

З нагоди річниці утворення громадської організації «Ресурсний центр „Кольорова капустинка”» проведено захід «Успішний старт». До Всесвітнього дня інформування про ДЦП  спільно з  громадською організацією «Ресурсний центр „Кольорова капустинка”», долучилися до Всесвітньої ініціативи #CP Move As One «Рухаємося Разом».

Підтримано інклюзивний театральний перфоманс «Пригоди ХромоСоні» та інклюзивне заняття «Урок толерантності» з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю для учнів загальноосвітніх закладів міста від вихованців громадської організації «Інклюзивні студії».

Окрім того, упродовж року за сприяння управління вихованці громадських організацій стали активними учасниками всеукраїнських та міжнародних фестивалів.  А саме: громадські організації «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”», «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”» та «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку» взяли участь у Всеукраїнському фестивалі «Червоноград скликає друзів», який проходив у м. Червонограді. Також вихованці громадської організації «Батьків дітей з синдромом Дауна» презентували свою творчість на Міжнародному творчому інклюзивному фестивалі «Разом ми зможемо більше» в м. Брест, Білоруська Республіка та Х Міжнародному фестивалі людей з інвалідністю «Долина нарцисів», що проходив у м.Хуст. Учасники театральної студії «ТАМІ» громадської організації «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”» не тільки дебютували на Третьому фестивалі українського аматорського театру «День театру» в м. Київ, але і вибороли гран-прі фестивалю. Колектив «Сонячні люди» громадської організації «Інклюзивні студії» взяли участь у Міжнародному фестивалі театральної творчості «Шлях».  Вихованці громадських організацій «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”», «Батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку „Повір у себе”» побували на Всесвітньому фестивалі ANCA м. Аланья, Туреччина.

Проводилися групи взаємопідтримки для батьків, які виховують дітей з інвалідністю. У межах соціального проєкту «Я особлива» управління сприяло  відкриттю фотовиставки, на світлинах якої зображені матері, які виховують дітей з інвалідністю. Фотовиставка відбулась в КРЦ «Адреналін Сіті».

Влітку 2019 року за результатами проведених відкритих торгів 68 вихованців громадських організацій «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку»,  «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”», «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”», «Батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку „Повір у себе”», «Ресурсний центр „Кольорова капустинка”» відпочили на морі у курортному селі Красне, Скадовського району, Херсонської області у супроводі своїх батьків.

У продовження проєкту «Соціальні послуги в громаді» 1 листопада цього року  відкрито  новий соціальний заклад – Інтеграційні студії розвитку для дітей та молоді з інвалідністю.

Основна мета закладу – створення платформи навчально-розвиваючих та інтеграційних занять для дітей та молоді з особливими потребами.

Започаткувано нову форму роботи в межах соціального проєкту «Інтеграційних студій розвитку для дітей та молоді з інвалідністю» заняття «Навчальні студії – англійська без обмежень» для лідерів громадських організацій, які працюють з дітьми з особливими потребами.

Цього року вже вдруге управлінням проведено Конкурс соціальних проектів спрямованих на вирішення проблем сімей/осіб, які опинились в складних життєвих обставинах для інститутів громадянського суспільства, з наданням фінансування проектів з міського бюджету. За результатами якого переможцями визнано 4 проекти, які подані 4 інститутами громадянського суспільства, а саме: благодійною неприбутковою організацією «Фонд розвитку ЗОШ №11 – «Ерудит» – проект «Дерево тримається корінням, а людина сім’єю», громадською організацією батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку – проект «Випробування радістю», благодійний фонд «Фонд розвитку ДНЗ №37 «Дзвіночок»» – проект «Свідоме батьківство – щасливе дитинство» та організація товариство «Знання» України – проект «Щоденник підлітка». Усі проекти реалізовано успішно.

Одним з пріоритетних напрямків роботи управління є соціальна робота з сім’ями учасників АТО. Спеціалістами надаються психологічні, юридичні, педагогічні та інформаційні послуги  для учасників АТО та членів їх сімей.

Проводяться психологічні заняття для дружин учасників АТО в межах соціального проекту «Анти Стрес ZONE». Основною метою проекту є психологічна підтримка сімей учасників АТО шляхом проведення занять із арт-терапії для зняття емоційної напруги, відновлення внутрішніх ресурсів, самопізнання і усвідомлення своїх емоцій та поведінки.

Для матерів загиблих (померлих) та зниклих безвісти військовослужбовців під час проведення АТО в рамках проекту «Анти Стрес ZONE» організовано  дводенну психологічно-духовну подорож у село Банчени Герцаївського району Чернівецької області. В межах проеєкту психологічної адаптації для дружин загиблих військовослужбовців під час проведення АТО проведено реабілітаційне заняття із квіткотерапії. Для дітей із родин загиблих в АТО проведено майстер-клас з живопису із елементами арт-терапії.

Спеціалістами управління соціальних служб для сім’ї,  дітей та молоді охоплено соціальною роботою  94 сім’ї  внутрішньо переміщених осіб, в яких виховується 145 дітей.

Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді налагоджено взаємодію та  партнерство з благодійними фондами, об’єднаннями громадян та представниками соціально відповідального бізнесу з метою  надання комплексних соціальних послуг сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, проведення благодійних заходів.

В рамках співпраці з Волинським обласним благодійним фондом „Дитяча місія. Україна”, протягом 2019 року проведено 12 благодійних акції з вручення продуктових наборів для 723 сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. Благодійні акції з нагоди новорічно-різдвяних свят в рамках яких 1217 дітей отримали новорічні подарунки (солодощі, коробки з засобами гігієни, іграшками, канцелярією). 15 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах отримали продуктові набори від благодійного фонду «Місто Надії».

На базі управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює Кабінет екстреної допомоги завдяки співпраці з Волинським обласним фондом „Дитяча місія. Україна”. Протягом 2019 року в рамках роботи Кабінету екстреної допомоги 1978 сімей отримали допомогу одягом та взуттям.

Щорічно напередодні Дня міста  управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться благодійна акція  «Скоро до школи» для дітей з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Цього року акція відбулася  вдев’яте та охопила понад 260 дітей-першокласників. Акція проводиться у партнерстві з ПрАТ «СКФ Україна», соціально відповідальним бізнесом та благодійними фондами.

Завдяки тісній співпраці з благодійними та громадськими організаціями „Ми плюс”, Волинським обласним благодійним фондом „Дитяча місія. Україна” та Волинською обласною громадською організацією „Християнська  асоціація молодих людей та сім’ї – „ХРАМ” за звітний період оздоровилось та відпочило 98 дітей з сімей, які потребують особливої соціальної  підтримки. Зокрема, 60 дітей з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах,  відпочили в дитячому таборі „Віфанія” (с.Дубечне Старовижівського району), 4 дітей – на базі „Едем” (с.Теребля Тячівського району Закарпатської області), 2 дитини-сироти – в Королівстві Швеції, 4 дітей – на базі «Парасолька» (с.Дольск Турійського району Волинської області), 8 дітей у молодіжному таборі FUN5 (с.Озеро Ківерцівського району Волинської області).

У липні 2019 року на запрошення мера Тауразького районного самоврядування Сігітаса Мічюліса літній табір в Литві відвідало 20 дітей з сімей учасників АТО. Кошти на перевезення та супроводження дітей виділялись додатково з міського бюджету.

Підтримано ініціативу зимового таборування дітей громадської організації «Християнська Асоціація молоді та сім’ї» в рамках проєкту «Коляда на Гуцульщині» у м. Верховина Івано-Франківської області.

У межах акції «Пасхальні канікули» управлінням проведені заходів для делегації дітей та їх супроводжуючих з Донецької області.

Забезпечено організацію поїздки вихованців громадської організації «Християнська Асоціація молодих людей та сім’ї ХРАМ — YMCA» у м.Рим Італійської Республіки  на Міжнародний дитячий саміт «Я можу».

В управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  завдяки співпраці з Волинським обласним фондом „Дитяча місія. Україна” працює Кабінет екстреної допомоги. Упродовж  цього року  1459 сімей отримали вказану допомогу одягом, взуття, предметами  побуту, посудом, засобами особистої гігієни.

Спеціалістами управління постійно проводяться тематичні  заходи, майстер-класи, благодійні акції для  дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки.

З метою максимального охоплення дітей з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими потребами, дітей з сімей учасників АТО та  дітей з сімей внутрішньо переміщених осіб  змістовним дозвіллям, для  налагодження  комунікативної  взаємодії  між   членами  сім’ї проводяться тематичні заходи, інтерактивні заняття, благодійні акції та фестивалі.

Найбільш яскраві  і масштабні заходи управління проводяться з нагоди релігійних та державних свят. Зокрема: до Дня сім’ї – Фестиваль сім’ї, презентація вистави «Ковчег часу»,  до Міжнародного дня захисту дітей проведено фестиваль «Острів дитинства»,  до Дня міста  –   фестиваль „Я лучанин – я лучанка”, квест «Мій величний Лучеськ». А також загальноміські заходи: конкурс малюнку «Зимовий Луцьк», концерт-презентація аудіоальбому «Ми хочемо миру» спільно з департаментом культури, сімейний еко-фестиваль «ПереХресток», флешмоб «Ми-українці».

Проведено екологічно-мистецькі акції «Кожній пташині по Artхатині», «Різдвяна хатинка для пташинки». В межах акції у Парку Героїв Майдану та Небесного Легіону, ЗЗСО № 19 було розвішано шпаківні та годівнички для птахів, які розмалювали вихованцями Луцької художньої школи. Дерев’яні хатинки надали партнери з Данії ВОБФ ”Дитяча місія. Україна”.

Упродовж літа 2019 року зреалізовано соціально-освітній проєкт „ОгоРодина” у Луцькому зоопарку у партнерстві з компанією Syngenta в Україні та приватним підприємством «Магнат Агро». Проєкт містив пізнавальну та творчу складову, родинне дозвілля, піклування про живу природу.  Діти з інвалідністю доглядали за своїми овочевими городами та змістовно проводили час. Окрім цього, соціальні проєкти „ЕкоЛіто”, «ЛуцькFestРозваги» в межах яких діти з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки брали участь у спеціальних майстер-класах, конкурсах, розвагах.

Упродовж 2019 року діти з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки мали змогу відвідати циркові вистави цирків шапіто «Сфера» та «Олімп», кінопокази в рамках фестивалю мистецтва кіно для дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест».

При здійсненні соціальної роботи упродовж року управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організовано та проведено 295 соціально-профілактичних та благодійних  заходів, якими охоплено 23567 осіб.