Щорічно 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року.
Щорічно 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року.
Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства. Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства — людей із інвалідністю.
Дитяча інвалідність є найбільш чутливим індикатором якості життя населення, інтегруючи усі негативні сторони сучасності і побічно характеризуючи рівень розвитку усіх сфер життєдіяльності суспільства. Питання дитячої інвалідності стають усе актуальнішими в умовах стрімкого наростання проблем соціального розвитку, розтрати людського потенціалу, розбалансованості міжособових стосунків і показують необхідність пошуку рішень як медичного, так і соціального характеру, на якісно новому рівні.
Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» кожна об’єднана територіальна громада має вивчати потреби своїх мешканців у соціальних послугах, і, відповідно, розвивати необхідні послуги. Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради проводить опитування з метою виявлення потреб сімей, які виховують дітей з інвалідністю. В подальшому результати будуть використані для покращення доступності, якості та ефективності соціальних послуг, які надаються у межах роботи «Інтеграційних студій розвитку для дітей та молоді з інвалідністю», які створені при управлінні.
Згідно з статистичною інформацією дитяча інвалідність має тенденцію до зростання. Станом на 01 жовтня 2020 року у місті Луцьку проживає 1074 дитини з інвалідністю різних нозологій.
Оцінка потреб сімей, які виховують дітей з інвалідністю у соціальних послугах проводилась протягом жовтня – листопада 2020 року та буде продовжуватись надалі для охоплення більшої кількості представників цільової аудиторії. Оцінка потреб здійснюється за допомогою анкетування (285 респондентів станом на 01.12.2020 ).
Попередні результати опитування показали наступне.
При визначенні соціальних послуг, які найбільше потрібні для сім’ї, найбільша кількість респондентів (83,5%) зазначила потребу в інформуванні (щодо соціального захисту, послуг, допомоги). Майже чверть (24,9%) опитаних зазначили, що ця послуга їм «дуже потрібна».
Крім того, більше половини опитаних вказали на потребу у консультуванні – 73,7 % (щодо життєвої ситуації, щодо оформлення документів тощо ) та натуральній допомозі – 58,6% (продукти харчування, одяг, взуття, приладдя для навчання, іграшки тощо). Також на думку більше третини респондентів існує потреба у послузі посередництва (медіації, врегулювання конфліктів) та соціальної профілактики (навчання та просвіта про шкідливі звички, здоровий спосіб життя та ін), значна частина опитаних вказала потребу в послугах соціальної адаптації, соціального супроводу та соціально-психологічної реабілітації.
Розширений звіт за результатами опитування буде опубліковано по завершені дослідження. Пройти опитування батьки дітей з інвалідністю (чи їх законні представники) можуть за посиланням https://forms.gle/WsfxXu42bh9umKd97